Banka Kredi Servisi
Temel analiz nedir ve nasıl yapılır ?
Yazar: - 12 Nisan 2020
402
0

TEMEL ANALİZ NEDİR VE NASIL YAPILIR?

Temel analiz nedir ve nasıl yapılır? Borsaya yatırım yapan insanların zaman içinde akıllarına bu soru takılır. Kısa vadeci trader olmak borsayla yeni tanışmış yatırımcıları zarara uğratacağından, orta ve uzun vadeci olmak için “temel analiz” öğrenmek isterler. Bu yazımda temel analize ve nasıl yapıldığına değineceğim.

Temel Analiz Nedir?

Temel analiz; borsada işlem yapan bireysel veya kurumsal yatırımcıların yatırım kararı alırken faydalandıkları yöntemlerden birisidir. Temel analiz ile orta ve uzun vadeli yatırım kararları alınır. Temel analiz yöntemiyle dünyadaki ekonomik ve siyasi gelişmeler takip edilir. Daha sonra ise yatırım yapılacak olan ülkenin ekonomik, siyasal ve toplumsal durumu incelenir. Bu incelemelere göre oluşacak riskler hesaplanır.

Temel analizde yatırım yapılacak ülkenin ekonomik yapısını anlayabilmek için: ülkedeki faiz oranları, ülke milli geliri(GSMH), enflasyon, işsizlik oranı, sanayi, hizmet endeksleri, döviz kuru, tarım dışı istihdam incelenir. İncelenen veriler olumlu ise hisse senedi için temel analiz yapılır. Önce dünyadaki gelişmeler, ardından yatırım yapılacak olan ülkedeki gelişmeler takip edilir. En son hisse senedi incelemesine bakılır.

Temel Analiz Nasıl Yapılır?

Dünyadaki ekonomik ve siyasal göstergelerden sonra ülkedeki ekonomik ve siyasal
göstergelere bakılır. Daha sonra yatırım yapılacak şirket incelenir. Şirket incelemesinde
birçok gösterge vardır. En önemlilerini anlatacağım.

Yatırım yapılacak olan şirketin sektör analizi ilk olarak yapmamız gereken analizdir. Sektördeki gelişmeler takip edilmeli ve nasıl bir gelecek beklentisi olduğunu analiz etmek gerekir. Ekonomik dalgalanmalar olduğunda hangi sektörlerin ayakta kalacağını ve güçleneceğini erkenden keşfeden yatırımcılar hisse senedini düşük fiyattan toplama şansına sahip olur. Sektördeki rekabet durumu, satışlar ve karlılık ayrıca analiz edilmesi gereken bir konudur.

Şirket Analizi Nasıl Yapılır?

Temel analizde diğer adımları tamamladıktan sonra şirket analizine geçilir. Burada yatırımcının amacı; gelecekte fiyatı yükselecek olan hisse senetlerine erkenden sahip olmaktır. Bakılacak olan temel bilgiler şunlardır; gelir tablosu, faaliyet oranları, likitide oranları, bilanço, karlılık oranları ve finansal yapı oranlarıdır. Dünya çapında borsadan büyük paralar kazanan insanların büyük bölümü değer yatırımcısıdır. Yani gelişen, büyüyen şirketlere uzun vadeli yatırım yapanlardır. Uzun vadeli yatırımcılarda olması gereken en önemli özellik; temel analiz bilgisidir. Temel analiz konusunda başarılı olabilmek için tüm kaynakları takip etmek, çok okumak ve bunları iyi bir şekilde analiz edebilmek gereklidir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ