Banka Kredi Servisi
Kara liste nedir ? Kara listeden nasıl çıkılır ?
Yazar: - 06 Nisan 2020
258
0

Kredi borcunu ödeyemeyip hakkında yasal takip başlatılanların girdiği kara liste ile ilgili detayları ve merak edilenleri derledik…

 

Kara liste, kredi sicil kaydı, kredi sicili gibi isimlendirmeler ile bilinen uygulama, Merkez Bankası tarafından tutulan, bireysel krediler ile çek ve senetlere dair bilgilerin tutulduğu bir veri tabanıdır. Kara liste sık sık Kredi Kayıt Bürosu tarafından ayrıca tutulan bir başka kayıt olan kredi notu ile karıştırılmaktadır. Bankalar kredi başvurularını değerlendirirken bu iki kayıttan da faydalanır.

 

Kara liste ile kredi notu arasındaki fark nedir?

 

Kredi Kayıt Bürosu bankalardan oluşan bir kuruluştur ve kredi başvurularının sağlıklı bir şekilde değerlendirilebilmesi için kişilerin finansal geçmişlerini içeren ortak bir kayıt tutarlar. Bu kayıt kredi notu, kredi puanı ya da kredi skoru olarak adlandırılır. KKB tarafından tutulan kayıt, kredi ve kredi kartı başvuruları değerlendirilirken öncelikli referans olarak alınır çünkü kişinin kredi geçmişine dair olumlu olumsuz tüm bilgileri içerir. Merkez Bankası tarafından tutulan kredi sicil kaydı ise borcunu ödeyemeyerek yasal takibe düşmüş olan kişilerin kaydını tutar.

 

Kara listeye nasıl girilir, nasıl çıkılır?

 

90 gün boyunca ödemediğiniz borcunuz hakkında yasal takip başlar ve Merkez Bankası tarafından kara listeye alınırsınız. Tutulan bu kayıt borç ödendikten yaklaşık 5 yıl sonra silinir. Beş yılın ardından kredi alabilir duruma gelirsiniz ancak bu süre boyunca kredi çekme ve kredi kartı alma ihtimaliniz oldukça düşüktür. Beş yılın sonunda her ne kadar kara listeden çıksanız da bankalar mevcut kayıtlardan sizin kredi geçmişinizi görebilir ve başvurularınızı olumsuz yanıtlayabilirler.

 

Kara Listede Miyim?

 

Kara listede olup olmadığınızı öğrenmek için aslında iki yöntem var. Bunlardan dolaylı olanı, bankalara yaptığınız tüm kredi başvurularının reddedilmesi olabilir. Bunun dışında Findeks’ten de sorgulama yapabilirsiniz.

 

Borç Yapılandırma ile Kara Listeden Kurtulun

 

Öte yandan kara listeye girmemek ya da kara liste sildirmek, kredi borcunu kapatmak ya da kredi kartı borcundan kurtulmak için, ihtiyaç kredisi başvurusu ile borç yapılandırma yoluna gidebilir, size uygun koşullarda en uygun ihtiyaç kredisi seçeneğine ulaşabilirsiniz.

 

Kredi Kayıt Bürosu, bizim bankalarla olan ilişkilerimizin tamamını kayıt altında tutar ve bu şekilde bize bir kredi sicili oluşturur. Bankalarla olan ilişkimiz derken, çektiğimiz krediler, bu kredileri ödeme düzenimiz, kullandığımız kredi kartları ve ödemeleri , bireysel çekler, senetler gibi yaptığımız ödemeleri düşünebilirsiniz. Ödemelerimizi düzenli yapmadığımızda halk arasında ‘kara liste’ olarak tabir ettiğimiz listeye düşme olasılığımız artıyor.

 

Kara Listeye Neden Gireriz?

 

Kullandığımız kredi kartları veya çektiğimiz krediler belirlenen miktarlarda ve istenen tarihte düzenli olarak ödenmeli. Bu ödemeleri geciktirdiğimizde veya ödemediğimizde kredi sicilimiz zarar görür, kredi notu düşer. 90 gün içerisinde ödeme yapmadığımız takdirde ise hakkımızda yasal takip başlar. 90 gün sonra ödeme yapsak bile, ödemelerde yaptığımız bu aksaklık kredi siciline yansır ve bizim için eksi puan olur.

 

Bankalarla bu süreç içerisinde anlaşmazsak ve hakkımızda yasal takip başlarsa bankalar açısından kredi vermenin pek de çekici olmadığı kişiler arasına gireriz.

 

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

 

Borcunuzu ödediğiniz takdirde ve ‘borcu yoktur’ kağıdı aldıktan bir süre sonra kara listeden çıkabilirsiniz. Ancak şunu unutmamak gerekir; 5 sene sonra siciliniz temizlense bile bankalar geçmişinizi görebilir ve önyargı ile yaklaşabilir, başvurularınızı olumsuz sonuçlandırabilir.

 

Kara Listeden Çıktıktan Sonra Kredi veya Kredi Kartı Nasıl Alınır?

 

Eğer maaş müşterisi olduğumuz bir banka varsa, bu bankaya yönelmek, ürün kullanma şansını arttırır. En azından düzenli bir gelir olduğunu görmek, bankayı rahatlatabilir.

 

Bankadan kredi veya kredi kartı talebinde bulunmadan önce, ilişkileri güçlendirmek için mevduat hesabı açma, otomatik ödeme talimatı verme gibi yöntemler deneyebiliriz.

 

Hesap açtırdığınız şubeyle iyi ilişkiler kurmak ve kendinizi iyi tanıtmak da faydalı olabilir.

 

Eğer bir kredi kartı almayı başarırsak, düşük limitli seçip düzenli ödemeliyiz. Düzenli ödemeler, kredi puanımızın artmasına yardımcı olacaktır.

 

Hata Olduğunu Düşünenler Ne Yapmalı?

 

Ödemeleri düzenli yapıyor, bankalarla hiç bir problemimiz olmadığını düşünüyorsak ve yine de sicilimizde bir problem görünüyorsa, www.kkb.com.tr adresinden bilgi alıp MİDES (Müşteri İtirazlarını Değerlendirme Sistemi) üzerinden düzeltme için başvuru yapabiliriz.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ