Banka Kredi Servisi
Bedelsiz sermaye artırımı nedir ?
Yazar: - 12 Nisan 2020
572
0

BEDELSİZ SERMAYE ARTIRIMI NEDİR ?

Bu yazımızda bedelsiz sermaye artırımı nedir sorusuna cevap bulacaksınız. Ayrıca bedelsiz sermaye artışının faydalarından bahsedeceğim.

 

Bedelsiz Sermaye Artırımı

Bedelsiz sermaye artırımı; şirketlerin kendi iç kaynaklarını kullanarak yaptığı ve yatırımcılarından ilave kaynak istemeden bedelsiz olarak hisse senedi dağıttıkları sermaye artırım şeklidir. Şirketin iç kaynaklarından bahsedecek olursak; yeniden değerleme artışı, iştirak ve duran varlık satış karları, temettü, emisyon primi diye sıralayabiliriz. Bedelsiz sermaye artırımı şirkete ek bir finansman kaynağı sağlamaz.

 

Bedelsiz Sermaye Artırımının Faydaları

Şirketler bedelsiz sermaye artırımına gitmeyi severler. Bu durumun birçok nedeni vardır. En başta emisyon primi ile iştirak ve duran varlık satış karı kalemlerinden yapılan sermaye artırımlarının şirkete vergi avantajı sağlaması gelir. Diğer neden ise şirketin enflasyon karşısında azalmış olan sermayesini güncellemek istemesidir.

 

Bedelsiz sermaye artırımının diğer faydası ise fiyatı çok yükselen hisse değerinin düşürülmesi diyebiliriz. Çünkü yatırımcıların gözünde değeri büyük olan firmalar alım ve satım için pek uygun değildir. Şirket sahipleri hisse senedinin düşük hacimli olmasını istemezler. Fiyatı yüksek olan hisse senedi daha az hacimli olacağı için şirketler bedelsiz sermaye artırımı yoluna giderler.

 

Başka bir neden ise hissenin değerini yükseltmek için bedelsiz sermaye artırımı olması. Düşük değerli hisse senetleri küçük yatırımcının iştahını kabarttığı için yatırımcılar elindeki lot(adet) sayısını yükseltmek için bu tarz hisselere psikolojik olarak olumlu bakarlar.

 

Aslında olan şey hisse sayısı artsa bile, hisse değeri düşeceği için toplam paramız aynı kalır. Ancak bir süre sonra insanlar düşük fiyatlı diye hisselere hücum edince fiyat ister istemez yükselebiliyor. Bu durum insanların düşük fiyatlı hisselere olan olumlu bakışından dolayı böyledir diyebiliriz. Yapılan araştırmalar neticesinde hisse fiyatının zamanla yükseldiği gözlemlenmiştir. Ancak buradan kesin bir yargı çıkarmamanızı öneririm. Zira her hisse için aynı değişimler gerçekleşmez.

 

Bu olumlu yansıma hisselerin çoğunda gerçekleşir. Bedelsiz sermaye artırımı şirketin piyasa değerini değiştirmez .

İç kaynaklardan sermaye artırımı

MADDE 462- (1) Esas sözleşme veya genel kurul kararıyla ayrılmış ve belirli bir amaca özgülenmemiş yedek akçeler ile kanuni yedek akçelerin serbestçe kullanılabilen kısımları ve mevzuatın bilançoya konulmasına ve sermayeye eklenmesine izin verdiği fonlar sermayeye dönüştürülerek sermaye iç kaynaklardan artırılabilir.

 

(2) Sermayenin artırılan kısmını, iç kaynaklardan karşılayan tutarın şirket bünyesinde gerçekten varolduğu, onaylanmış yıllık bilanço ve işlem denetçisinin vereceği açık ve yazılı bir beyanla doğrulanır. Bilanço tarihinin üzerinden altı aydan fazla zaman geçmiş olduğu takdirde, yeni bir bilanço çıkarılması ve bunun işlem denetçisi tarafından onaylanmış olması şarttır.

 

(3) Bilançoda sermayeye eklenmesine mevzuatın izin verdiği fonların bulunması hâlinde, bu fonlar sermayeye dönüştürülmeden, sermaye taahhüt edilmesi yoluyla sermaye artırılamaz. Hem bu fonların sermayeye dönüştürülmesi hem de aynı zamanda ve aynı oranda sermayenin taahhüt edilmesi yoluyla sermaye artırılabilir. Artırım genel kurul veya yönetim kurulu kararının ve esas sözleşmenin ilgili maddelerinin değişik şeklinin tescili ile kesinleşir. Tescil ile o anda mevcut pay sahipleri mevcut paylarının sermayeye oranına göre bedelsiz payları kendiliğinden iktisap ederler. Bedelsiz paylar üzerindeki hak kaldırılamaz ve sınırlandırılamaz; bu haktan vazgeçilemez.

 

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ