Banka Kredi Servisi
Bedelli sermaye artırımı nedir ? Nasıl yapılır ?
Yazar: - 12 Nisan 2020
624
0

BEDELLİ SERMAYE ARTIRIMI NEDİR?

Bedelli sermaye artırımı; bir şirketin herhangi bir sebeple ortaya çıkan nakit ihtiyacını dış kaynaklar karşılığında, pay senedi dağıtarak sermayesini artırmasına denir.

Bedelli Sermaye Artırımı Nasıl Yapılır?

Bedelli sermaye artırımına giden şirket önce genel kurulunu toplar. Gerekçelerini sunarak hissedarlardan yetki ister. Yönetim kurulu, hissedarlardan 2/3 oranında oy alırsa sermaye artırımı için yetki almış olur. Genel kuruldan yetki alan yönetim kurulu gerekli yasal işlemleri tamamlayıp SPK onayına sunar. Sermaye Piyasası Kurulu onay verdiği takdirde bedelli sermaye artırımı planlanan tarihlerde gerçekleşir.

Bedelli Sermaye Artırımı Süreci Nasıldır?

Şirket hisselerini daha önceden elinde bulunduranlar, yeni dağıtılan hisselere belirli bir bedel ödeyerek sahip olurlar. Bu sayede şirketteki paylarını yüzdesel olarak korumuş olurlar. Hisse senedinde daha önceden payı bulunan yatırımcılar rüçhan haklarını kullanarak sermaye artırımına katılabilirler. Aksi belirtilmediği takdirde yeni yatırımcılar da sermaye artırımına katılabilirler. Mevcut hissedarların rüçhan hakları kısıtlanarak, sadece yeni yatırımcılar için de bedelli sermaye artırımı yapılabilir.

Rüçhan Hakkı Nedir?

Daha önceden hisse sahibi olan yatırımcıların, yeni arz edilecek olan hisselerden ilk önce faydalanma hakkına sahip olmasına denir. Rüçhan Hakkı Kupon Pazarı’nda hisselerin kısaltılmış kodunun sonuna R harfi eklenir. Örneğin; SASA hissesi bedelli sermaye artırımı yapınca SASA.R ismi ile alırsınız.

Bedelli sermaye artırımının hisse senedine etkisi şirketten şirkete göre değişkenlik gösterebilir. Nakit sorunu yaşayan yatırımcılar ve bedelli sermaye artırımına katılmak istemeyen yatırımcılar elindeki hisse senetlerini satacaklardır. Bu durum hisse senedi fiyatını düşürecektir. Borcu fazla olan şirket bedelli sermaye artırımı yaparsa kısa vadede hisse fiyatı düşer. Şirket bu parayla borcunu ödediği takdirde orta vadede bilançosu düzelecektir ve hisse fiyatı olumlu etkilenecektir. Bilançosu olumlu olan şirketler bedelli sermaye artırımına giderse bu durum olumlu bir durumdur. Çünkü bu gelişme yeni yatırımlar yapılacağının habercisidir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ